R İ Z E L İ    Ü N L Ü L E R
 
R.TAYYİP ERDOĞAN A. MESUT YILMAZ TUNCAY MATARACI İPSİZ RECEP
Başbakan Eski Başbakan Eski Bakanlardan Halk Kahramanı
MEHMET HABERAL EKREM ORHON MURAT KARAYALÇIN KÖKSAL TOPTAN
Rektör Unutulmaz Başkan Politikacı  Meclis Başkanı
MUSTAFA PARLAK İZZET AKÇAL

BESİM TİBUK

ŞEVKİ YİLMAZ
Rekabet Kurulu Eski Başkanı  Eski Rize Vekili Politikacı Politikacı
DAVUT GÜLOĞLU HÜLYA POLAT CİMİLLİ İBO İSMAİL TÜRÜT
Ses Sanatçı Ses Sanatçısı Ses Sanatçısı Ses Sanatçısı
RECEBİM SİNAN ÖZEN TARKAN YILMAZ MÖRGÜL
Ses Sanatçısı Ses Sanatçısı Ses Sanatçısı Ses Sanatçısı
KENAN BAL D.ALİ SARIOĞLU NİHAT METE ÖMER LÜTFÜ METE
Tiyatro Sanatçısı Tiyatro Sanatçısı Politikacı Yazar
KADİR YILMAZ

ALTAY

BARIŞ BAYRAKTAR EMİN GÜRSES
İş Adamı (Ses Sanatçı) Yönetmen Öğretim Üyesi
 

Bunların dışında bir

çok ünlümüz mevcut

.......

SEDAT PEKER KAZIM KOYUNCU GÖKHAN BİRBEN  
İş Adamı (Ses Sanatçı) (Ses Sanatçı)  

 DÜNYA RİZELİLER GÜNÜ (25-26 Ağustos)

Türkiye ve dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan isim yapmış 2 bin 500 Rizeli, Dünya Rizeliler Günü dolayısıyla Rize'ye davet edildi.

Rize Valisi Kasım Esen'in 25 Ağustos tarihini Dünya Rizeliler Günü ilan etmesiyle birlikte bu yıl ilk defa kutlanacak Dünya Rizeliler Günü için hazırlıklara başlandı. Rize Valiliği tarafından 25-26 Ağustos 2007 tarihleri arasında kutlanacak gün için Türkiye ve dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan 2 bin 500 Rizeli, Rize'ye davet edildi. Rize'ye davet edilen tanınmış siyasiler arasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Köksal Toptan, eski başbakanlardan Rize Bağımsız Milletvekili Mesut Yılmaz, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, ünlü sanatçılar Tarkan, Davut Güloğlu, Sinan Özen, Sezen Aksu, Erol Evgin ve Yılmaz Morgül gibi birçok isim yer alıyor. Yurt dışından Rize'ye davet edilen Rizeliler arasında ünlü internet arama motoru Google Avrupa Sorumlusu Yonca Buruni de bulunuyor.

İki gün sürecek organizasyonla ilgili açıklama yapan Dünya Rizeliler Günü Kutlama Programı organizatörlerinden Hakan Güven, amaçlarının Rize'den çıkıp başarıları ile isimlerini duyuran çok sayıda Rizeli'yi yılda iki gün de olsa memleketlerine çekmek olduğunu söyledi. Hakan Güven, Rize'de doğup Rize'den ayrıldıktan sonra başarıları ile ismini duyurmuş binlerce hemşerileri olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Ne yazık ki bir çoğunun Rize ile iletişimi kesilmiş durumda. Biz bu hemşerilerimizin Rize ile olan iletişimlerini yeniden kurmak için çalışıyoruz. Rize'de ağırlayacağımız bu hemşehrilerimize iki gün de olsa hizmet etmekten gurur duyacağız. İki gün boyunca hemşerilerimiz Rize yemekleri yiyecek, Rize müzikleri dinleyecek ve Rize kültürünü yaşayacaklar."

Güven, kutlama programı çerçevesinde Rizeli olmayan ancak Rize'ye hizmeti geçen birçok tanınmış isminde Rize'ye davet edildiğini söyledi. Güven, bu kişilerin Rize Valiliği tarafından ödüllendirilerek fahri hemşehri ilan edileceklerini sözlerine ekledi.

Rizeliler Federasyonu

  Ulaşabildiğimiz Rize'li ünlüleri burada yayınladık.Elinizdeki verilerle bize ulaşın yayınlayalım.