Ö Z G E Ç M İ Ş

Seni bu dünyada 10 kisi seviyorsa bunlardan biri benim.
Eger seni bu dünyada 5 kisi seviyorsa bilki yine bunlardan biri benim.
Eger bu dünyada seni 1 kisi seviyorsa bu kesin benim.
Eger seni bu dünyada kimse sevmiyorsa bilki ben ölmüsüm!

Kişisel Özellikler : Takım çalışmasında başarılı, yeniliklere açık ve kolay uyum sağlayabilen

Mail & Msn: neleryokkifm@hotmail.com

27 Mart 1965 tarihinde Rize'de doğdu.

Kariyer Hedefleri:İlk olarak yetkin olduğum branşlarda, sektörün saygın firmalarında çalışmak isterim. Bu firmalarda çok sayıda kullanıcıya ulaşabilecek boyutta büyük projelerde görev almak en büyük hedeflerimdendir.

Eğitimi:

İlk öğretimini Rize merkez Ortapazar köyünde tamamladıktan sonra, Endüsti Meslek Lisesi Tesviye bölümünden 1981 yılında mezun oldu. Üniversite eğitimime Karadeniz Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümününde başladı, Mühendislik stajlarını Gazi Türk Traktör Fabrikası gazi/Ankara ve Çayırhan Termik Santrali /Ankara da yaptı. Üniversite eğitimini 1985-1986 döneminde tamamlayarak ''Makina Mühendisi'' ünvanını aldı.Daha sonra, Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Mühendisliği Bölümü Termodinamik ve Isı anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı.

İş Deneyimi:

Araştırma görevlisi(Asistan) sınavlarını kazanarak, aynı bölümde bir taraftan yüksek lisans eğitimimi sürdürürken Araştırma görevlisi olarak çalıştı. Yüksek Lisans tezini ''Karadeniz Bölgesinde Düzlemsel Havalı Güneş Kollektörleriyle Fındık Kurutucusu Dizaynı '' konusu üzerinde hazırladı ve Şubat 1989 tarihinde Yüksek Lisans (Master) eğitimini de tamamlayarak 'Makina Yüksek Mühendisi' unvanını aldı.

Aralık 1988 tarihinde Araştırma Görevliliğinden ayrılarak Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne Mühendis olarak göreve başladı. Daha sonra 1989 Aralık ayında Askerlik görevini önce Balıkesir Ordudonatım okulunda ve daha sonra OBIM kurasıyla Jandarma Lojistik Bilgi İşlem merkezinde Program subayı olarak yaptı. Bu arada IBM '' AS/400 Cobol Programlama (EIP-2 Hafta) '' kursuna katıldı.

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğünde sırasıyla, Mühendis, Şübe Müdür Yardımcısı, Malzeme Planlama Şube Müdürü olarak çalıştı.  Ocak 2004 tarihinden itibaren Çaykur Anatamir Fabrikası Müdürlüğünde  Müdür Yardımcısı , 28 Şubat 2014 tarihinden itibaren de Fabrika Müdürü görevini sürdürdü. 28 Ağustos 2015 tarihinden itibaren Çay İşletmeleri Genel müdürlüğü İşletme ve Üretim Dairesi Başkanlığına atandı ve halen bu görevini sürdürmektedir. Görevi süresince otomasyon, Paketleme makina alımı, Siyah ve Yeşil Çay imalatı ve teknolojileri üzerinde Almanya, İtalya, İsviçre, Japonya, Amerika, italya, Moldovia, Hindistan, İspanya ve Pakistan ülkelerine çeşitli inceleme, kolileme-paletleme-streçleme konularında araştırma, Seminer, fuar ve sempozyumlara katıldı.Web sayfası tasarımı konusunda oldukça deneyimlidir. Cobol, Fortran, Basic vs..gibi Bilgisayar programlama dillerini, Windows, Dos İşletim sistemlerini, Bilgisayar da kullanılan çok sayıda paket programları , PHP, CGI , HTML  ve Web sitesi hazırlama konusunda oldukça deneyimlidir.

Sertifika ve Yetki Belgeleri:

Doğalgaz yetki belgesi, işçi sağlığı ve İş güvenliği Yetki belgesi, İş Güvenliği Uzmanı (A), Sanayi Enerji Yöneticisi yetki Belgesi, Dış inceleme uzmanı TSE)

Sertifikalar:  Araç Proje , Bakım onarım, ORS , MMO BTKS, ısıtma-soğutma, Bronto skylift, IBM, SKF Rulman bakım, İntervalf vb gibi mühendislik alanında birçok sempozyum, seminer ve eğitimlerden alınan sertifikalar.

Yürüttüğü Diğer Görevler:

2004 yılından  beri TSE Araç Proje tetkik ve tasdik ve Belgelendirme konularında Rize yetkili Dış inceleme Uzmanı görevini yürütmektedir.Bunun yanı sıra; TMMOB Makine Mühendisleri Odası Rize il temsilciliğinde 1998 yılında Sekreter görevini ,Ocak/ 2007-2008, 2012-2014 Dönemi yürütmüş ve 2018 Hazıran ayından itibaren TMMOB Rize İl Koordinasyonu sekreteri görevlerini yürütmekte olup, 2006 yılından beri MMO Rize il Başkanlığı görevini  sürdürmektedir.

Yabancı Dil : İngilizce (Orta)

Orta derece de İngilizce bilen Metin BIÇAKÇI evli olup bir kız birde erkek olmak üzere 2 çocuk babasıdır.