Gözlerinize ve Beyninize inanamayacaksınız!


30 Saniye boyunca gözlerinizi kırpmadan resmin ortasındaki 4 küçük noktaya bakın!..30 Saniye sonra kafanızı geriye yaslayıp gözlerinizi sımsıkı kapatın!
Gözlerinizi kapattıktan sonra kafanızın içinde parlak renkli bir daire oluşacak!Bu dairenin içine gözlerinizi kesinlikle açmadan konsatre olup bakın!
Gözlerinize ve Beyninize inanamayacaksınız!....
Gözlerinize Güvenirmisiniz.. Peki İyi Görürmüsünüz ? Gözleriniz İyi görüyor mu..Sakın Yanılmayın.
Bu İllizyonları incelemeden geçmeyin..Resimlere bakınca Şaşıracaksınız
 

Beynimizin nelere kadir olduğunu gosteren guzel bir ornek!

ortadaki noktaya 40 sn. sureyle gözünüzü ayirmadan bakin.

Daha sonra hemen ellerinizi yada mesela klavyenizi filan kontrol edin, bakalım bi değişiklik var mi ?

Gerçekten eğlenceli ama fazlasi bağımlılık yapabilir!

Harika bir Hipnotize Programı daha Bunda da ayni ama bu bir yaziya yada resme bakinca daha etkili oluyor!
Bilgisayarınıza indirmek için ....
4squares.pps Tam anlamı ile goz yanılmasi olmasa da, illuzyon' un temeli olan bilinç yonlendirme ile ilgili çarpıcı bir bulmaca.Cozmede dunya rekoru 7 saniye:(
  Son derece kafa bulandirici bir numara daha ... Aslinda temelleri bayagi eski bir Çin oyununa dayanan bir oyunun Macromedia Flash ile yapilmis yeni bir versionu ... Ilk gordugunuz resimde 13 kisi varken, guzel bi numara ile bir kisi kayboluyor ... Biraz kafa yorun bakalim ...

Hipnotize Nedir ?

Hipnoz, yapay hareketlerle meydana getirilen bir ruh halidir. Başlıca karakteri, sadece, bu hal sırasında arzu edilen herhangi bir telkinin yerine getirilmesidir. Bu fikir yavaş yavaş hazırlanıp ortaya çıkmıştır. Dupau, Durand (de Gros), Joly gibi araştırıcılar, deneklerin uykudaki görünen irade azlığını, taklit ve baş eğmeyi ve kendilerinde oluşturulmuş fikirlere göre hareket eden denekleri tanımladılar. Diğer taraftan, kelime anlamının uyku olması sebebiyle hipnoz, genelde uyku ile özdeşleştirilmiştir. Aslında uyku, şuurumuzun nasıl değişik bir hali ise hipnoz da şuurumuzun daha değişik başka bir halidir.

Uyanık halde, herkesin bildiği ve farkında olduğumuzu sandığımız bir şuur hali yaşamaktayız. Uykuda geçirdiğimiz zaman içinde ise pek farkına varmamakla beraber değişik şuur hali yaşadığımızı hissederiz. En azından rüyalarını hatırlayanlar, rüyaların, gerçek olarak kabul ettiğimiz kavramlardan hiç de farklı olmadığını kolaylıkla kavrayabilirler. Uyanık yaşam ile rüya arasında gerçeklik açısından hiçbir fark yoktur. Hipnoz, uyku hali olmadığı gibi bir uyanıklık hali de değildir. Ancak, her iki hali de kapsayan komple bir kavramdır.

Hipnozun Şartları

1- Yetenek ve durum: Uyutulmak istenen kişinin sinir sistemi ve düşünme yetisinin özel bir haline, deneğin ani yetenek ve durumuna bağlıdır. Ani yetenek ve durumlara ters olan nevrastenikler, ruhsal çöküntüye uğramışlar, sararlılar, hipnotize edilemezler.

2- Yorgunluk: Ruhsal gerilimin düşmesi ile beliren bu hal, dikkatin devamlılığından doğar. Parlak noktalara baktırmak, derin dalma halleri, monoton sesler gibi uzun bir dinleme, dikkat çabasını sağlar. Dikkatin bir noktada toplanması ve devamlı oluşu ani zihin yorgunluklarını doğurur.

3- Heyecan: Heyecan çok defa büyük bir karışıklığı meydana getiren aksaklıklardan doğmuş doğal uyurgezer hallerinin çoğuna karışır. Başı şiddetle geriye çevirmek, enseye tokat atmak, başı sertçe sağa sola döndürmek suretiyle sersemletmek, bilinen heyecanlandırma ve zihinsel dengeyi bozma yollarıdır.

4- Eğilimlerin gelişmesi: Hipnozun meydana gelmesi için çökme anında, hipnotizmle terslik oluşturmayacak olan, her şeyi konuşmakta rahat bırakan ve kendisini hipnotize eden kişiyi dinleyen ve onunla konuşmaya izin veren eğilimlerin olması gereklidir. Önceden hipnotize edilmiş deneğin sonraki hipnozlarının kolay olması, bu durumun gelişmesiyle sıkı sıkıya bağlıdır.

5- Çökme: Hipnotik halin en gerçek nedeni çökmedir, bu ise normal kişisel şuurun, yani uyanıklıkta göz önüne aldığımız ama bu deneklerde kararsız dengeler halinde çökebilen ve heyecanla yorgunluğun etkisi altında kaybolan özel zihin halinin durması demektir.

Hipnozda önemli üç yöntem vardır: Bakış, Söz ve Düşünce

Bakış: Hipnotik etkilerin çok önemli bir yardımcısı ve birçok ünlü hipnozcunun deneklerinde uykuyu oluşturabilmek için kullandıkları bir yöntemdir. Bakışın gerçek amacı, gözlerden çıkan manyetik etkileri düzenli, sürekli ve uzun süre devam ettirmektir.

Söz: Hipnotizmde gerçekten bir güçtür. Hipnoz yapan kişi, bu yolla deneğin beynine sokmak istediği fikirleri yollar. Bu bir fikir ya da hareket olabilir. Telkinde göz önünde tutulacak iki şey vardır; "sözlerin seçilmesi ve konuşma tarzı".

Düşünce: Hipnotik deneylerde bakış, söz kadar önemli olan düşünce, arzu edilen bir olayın olması için o yöne doğru yönelmesi ve ısrarla o nokta üzerinde tutulması anlaşılmalıdır. İnsanın zihin gücünün devamlı olarak bir fikir ya da davranış üzerinde durması, yoğunlaşması ve bunu şiddetle arzu etmesi, diğer zihinlere etki ettiği, bugün deneylerle açıklanmış ve müspet sonuçlar elde edilmiştir.

Etkili bir düşünce gücü için ilk şart, konsantrasyondur. Konsantrasyon yoluyla meydana getirilen güç o kadar kuvvetli ve o kadar şaşılacak olaylar ve etkiler meydana getirir ki, bugün bile insanlık bunları keramet veya birtakım mucizeler diye adlandırır. Hint fakirleri, İslam aleminin derviş ve şeyhleri, Tibet'in lamaları güçlerini konsantrasyondan ve psişik güçlerin yardımlarından almaktadır. Telepati, psikokinezi gibi psişik fenomenlerin, kendi kendine telkin ve hipnoz gibi kişisel çalışmaların dayandığı temel, konsantrasyon olayıdır.
 

Hipnoz halinde yaşanan fenomenler ne kadar gerçektir?

Hiçbir gerçek yoktur ki, tam karşıtı da en az onun kadar gerçek olmasın. Bu açıdan bakıldığında her şey gerçektir. Gerçekler arasındaki fark insanların bakış açılarıdır. Önemli olan hangi pencereden ve nasıl baktığınızdır. Görüntüler, duygular, hisler bakış açılarına göre değişikler arz eder. İnsanlar aynı ortamlarda, aynı şartlara sahip etkilerde bile algılarına göre değişik tepkiler verir. Mesela, aynı şiddette verilen bir acı her insanda aynı şiddette hissedildiği halde, kişinin algılama farklılığından dolayı tepkisi farklıdır. Kimi insan hiç sesini çıkarmaz, kimi sadece inler, kimi bağırır. İşte burada, acı aynı olmasına rağmen tepkiler farklı olduğundan izleyenler kendi algılarına göre farklı acılar yaşandığı ve hepsinin farklı şekilde acı çektiği kanısına varırlar.

Aslında, acıyı yaşayan kişiler de acının aynı olduğunu bilseler dahi kendi algıları çerçevesinde o acıyı daha az veya daha çok yaşadıkları kanısındadırlar. Her halükarda ortadaki acı herkes tarafından farklı algılanmaktadır. Ancak bu durum acının tek olduğu gerçeğini değiştirmez.

Hipnoz fenomenlerinin gerçekliğini daha iyi anlayabilmek için bu kavrama bir örnek: Karşımızda hipnoz olabilecek on kişi olduğunu varsayalım. 1. Kişiyi uyutuyoruz. Uyandıktan sonra sağ eline bir ateş değdireceğimizi söylüyoruz ve uyandırıyoruz. Denek tamamen uyandıktan, uyanıklık haline geçtikten sonra sağ eline herhangi bir şey değdiriyoruz.

O anda denek, gerçek bir ateş değmiş gibi acıyla kıvranacaktır. Deneğin yaşadıkları, hissettikleri gerçek bir ateşle sol elini yaktığımızda yaşayacakları ve hissedecekleri ile kesinlikle aynı olacaktır. Onun için sol elinin gerçek dediğimiz ateşle yakılması veya sağ elinin hayali olarak yakılması arasında gerçeklik bakımından hiçbir fark olmayacaktır. Seyreden 9 kişi için ise algılamaları farklı olduğundan durum daha farklı değerlendirilecek ve hayali olarak kabul edilecektir. Ancak 9 kişide uyutulup 1. kişinin yaşayacağı deney onlara da aynı şekilde telkin edilirse, hepsi birden 1. kişinin elinin yandığını görürler. Herkes elin yandığını gördüğüne göre el gerçekten yanmış mıdır, yoksa yanma olayı sadece bir hayal midir? Sözü geçen 10 kişi için olayın gerçek olduğundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Hatta yanma olayı o derece etkili olabilir ki, yanan sol eldeki kızarıklık, yandığı düşünülen sağ elde de oluşabilir.

Bu durum için şöyle söyleyebiliriz; İlk gurup için gerçek olan algılar, ikinci gurup için sadece bir hayaldir. Ancak ikinci gurubun hayal kabul ettiği bütün o algılar, ilk gurup için tartışmaya bile mahal vermeyecek kadar gerçektir.

Bu aşamada son olarak bir Çin atasözünü yazalım; Rüyamda kendimi kelebek olarak gördüm. Acaba ben, rüyasında, kendini kelebek olarak gören bir insan mıyım, yoksa insan olarak gören bir kelebek miyim?

ÖRNEK BİR HIPNOTIK ENDÜKSIYON (HİPNOZ İÇİN DENEYİN)

Derin ve uzun uzun nefes alip veriniz, nefes alin ve verin: simdi gözlerinizi kapayin ve gevseyin.Kaslariniza ve gözlerinize dikkat edin. Onlari gevsetin.... Bunu yapiyor musunuz? Güzel. Eger onlari gerçekten gevsetmeyi denerseniz, bunun çok zor olmadigini göreceksiniz. Gözlerinizi açamadiginizi göreceksiniz. Deneyin. Bunu denemek bile zor. Adeta birbirlerine tutkalla yapistirilmislar gibi. Çok güzel!
Simdi gözlerinizi açabilirsiniz: iyi. Ben söyledigimde gözlerinizi bir kere açin ve kapayin. On kere gözlerinizi açip kapadiginizda gevsemis olacaksiniz. Baslayin. Açin ve kapayin. Tüm vücudunuza tepeden tirnaga (basinizdan ayak uçlariniza kadar) gevsemenin yayildigini hissedin. Çok iyi.

Simdi bir kere daha gözlerinizi açin ve kapayin ve onlari kapatin. Simdi tam iki kati bir gevsemenin içine gireceksiniz. Güzel.
Eger benim söylediklerimi dinlerseniz,ben senin elini kaldirip biraktigimda, elin kucagina düstügü anda ,sanki islak bir elbise gibi agir mi agir olacak. Çok çok güzel.

Simdi bedensel olarak tam bir gevsemenin içine gireceksin. Bedensel gevseme iki safhada oluyor: kaslarda ve zihinde gevseme tarzinda. Simdi bunlari nasil basarabilecegini gösterecegim.

Ben söyledigim zaman, daha önce degil; senden yüzden asagiya dogru birer birer saymani isteyecegim.
Biliyorum sen sayabileceksin. Zihinsel olarak tam anlamiyla gevsemeni istiyorum. Her bir sayiyi sayarken kisa aralar vererek gevsemenin vücudunun tümüne basinizdan ayak uçlariniza kadar yayilmasini hisset.
Bu gevseme dalgasini vücudunda yayildigini hissederken, bir sonraki sayiyi söyle ve her bir sayida gevsemenin iki kat arttigini hisset. Eger bunu düzgün bir sekilde yaparsan, ilginç bir sey olacak :sen her bir sayiyi söylediginde, söyledigin rakamlar zihninden kaybolup gidecek. Bu rakamlarla zihninin bosalmasina ve gevsemesine kumanda et. Simdi sesli bir sekilde ve yavasça sayiyorsun. Yüzden geriye dogru.

Hasta: 100
Dr: Çok güzel.
Hasta:99
Dr: Simdi onlari kaybetmeyi,zihninden silmeyi dene.
Hasta: 98
Dr:Simdi onu zihninden uzaklastir ve takip eden sayi gelsin. Haydi.
Hasta:97
Dr:Ve simdi onlarin tümü gitti. Güzel. Herhangi bir sayinin zihninde kalip kalmadigina bak. Ben kolunukaldirip kucagina biraktigimda tüm zihnindeki sayilar kaybolacak.

Hafif trans: Kaslar gevser, el yükselir ve parasteziler (+).
Orta Trans: agri duyusu azalir. Tam veya kismi amnezi (+).
Derin Trans: Hallusinasyonlar, derin anestezi, PHT (+).
Zaman distorsiyonu,her seviyede olur ancak derin transda daha belirgin(+).