AtGuard Nedir ? Nasıl Kullanılır

AtGuard en kısa tanımıyla bir firewalldur. Bilgisayarınıza giren çıkan paketleri denetler, istemediğiniz paketleri geri çevirir, size yapılan saldırıları bildirir. AtGuard'ı download etmek için AtGuard  adresini veya www.atguard.com adresini kullanabilirsiniz. Download ettikden sonra programı kurduğunuzda Başlat (Start) çubuğu üzerinde aşağıdaki gibi bir bar çıkacak. Bu bar sadece internete bağlı olduğunuz zamanlar çıkıcak.


Burada Firewall'u tıklayarak işaretli duruma getirin ve gerisini AtGuard'da bırakın. Artık bilgisayarınıza yapılan bağlantıları AtGuard denetleecek ve sizden bu bağlantıları onaylayıp onaylamadığınızı soracak. Eğer yeni bir dosya download etdiyseniz ve bu dosyada trojan kokusu alıyorsanız korkmadan dosyayı çalıştırın. Eğer dosya bir şekilde bir yere bağlanmaya çalışıyorsa AtGuard sizi aşağıdaki gibi bir pencere ile uyaracaktır.

Eğer programın böyle bir bağlantı yapmasını istemiyorsanız Always block this network communication'ı seçerek programın yapacağı bağlantıları engelleyebilirsiniz. Programa güveniyorsanız ve bağlantı yapmasında bir sakınca görmüyorsanız Always permit this network communication'ı seçerek programın bağlantı yapmasına izin verebilirsiniz. Ayrıca programın belirli bir adrese bağlanmasını veya belirli bir portu kullanmasını engelleyebilirsiniz. Bunun için Always block this network communication a tıklayın. Ardından aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır.

Burada Applicaton kullandığınız programın adını; Remote Service programın hangi portu kullandığını, Remote Address ise bağlantı yapılan adresi bildirir. Eğer burda yapılmasını istemediğiniz bir bağlantı türü varsa Next' tıklayarak ilerleyin.

Yeni gelen ekranda bağlantıyı sadece kullanılan program için mi yasakladığınız veya diğer programlar içinde geöerli olup olmadığını soruyor. Burada sadece bu program için geçerli kılmanız daha iyi olur. Ardından gelen ekranda ise
programın kullanabileceği portu (servisi) seçiyorsunuz.

Any service i seçerseniz program bütün portları kullanabilir ama Only the service i seçerseniz program sadece belirtilen port u kullanabilir veya kullanamaz. Bunuda seçtikden sonra
 özet ekranında yapılan ayarları kontrol edin ve Finish e tıklayarak ayarları tamamlayın.

 

Bu yaptıklarımız AtGuard'ın basit ayarlarıydı eğer isterseniz ekranın sol alt köşesinde duran AtGuard Settings e tıklayarak gelişmiş ayarları da yapabilirsiniz.

Burada daha detaylı ayarlar yapabilirsiniz, önceden yaptığınız ayarlar üzerinde değişikliler yapabilirsiniz, yenilerini ekleyebilirsiniz.

AtGuard'ın diğer bir özelliği ise, hangi programın hangi portu kullandığını ve hangi adreslerden bağlantı yapıldığını size göstermesidir. Bunun için AtGuard Bar daki bilgisayar ikonuna tıklayın. Aşağıdaki gibi bir ekran göreceksiniz.
 

AtGuard ev kullanıcıları için ideal bir program; kurulumu ve kullanımı basit. Trojanlardan ve ufak saldırılardan korunmak için AtGuard'ı kullanabilirsiniz...

anasayfa.gif (2918 bytes)