Ö Z G E Ç M İ Ş

Seni bu dünyada 10 kisi seviyorsa bunlardan biri benim.
Eger seni bu dünyada 5 kisi seviyorsa bilki yine bunlardan biri benim.
Eger bu dünyada seni 1 kisi seviyorsa bu kesin benim.
Eger seni bu dünyada kimse sevmiyorsa bilki ben ölmüsüm!

Kişisel Özellikler : Takım çalışmasında başarılı, yeniliklere açık ve kolay uyum sağlayabilen

Doğum Tarihi: 27 Mart 1965 tarihinde Rize'de doğdu.

Kariyer Hedefleri:İlk olarak yetkin olduğum branşlarda, sektörün saygın firmalarında çalışmak. Bu firmalarda çok sayıda kullanıcıya ulaşabilecek boyutta büyük projelerde görev almak

Eğitimi:

İlk öğretimini Rize merkez Ortapazar köyünde tamamladıktan sonra, Endüstri Meslek Lisesi Tesviye bölümünden 1981 yılında mezun oldu. Üniversite eğitimime Karadeniz Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünde başladı, Mühendislik stajlarını Gazi Türk Traktör Fabrikası gazi/Ankara ve Çayırhan Termik Santrali /Ankara da yaptı. Üniversite eğitimini 1985-1986 döneminde tamamlayarak ''Makina Mühendisi'' unvanını aldı.Daha sonra, Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Mühendisliği Bölümü Termodinamik ve Isı anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı.

İş Deneyimi:

Araştırma görevlisi(Asistan) sınavlarını kazanarak, aynı bölümde bir taraftan yüksek lisans eğitimimi sürdürürken Araştırma görevlisi olarak çalıştı. Yüksek Lisans tezini ''Karadeniz Bölgesinde Düzlemsel Havalı Güneş Kollektörleriyle Fındık Kurutucusu Dizaynı '' konusu üzerinde hazırladı ve Şubat 1989 tarihinde Yüksek Lisans (Master) eğitimini de tamamlayarak 'Makina Yüksek Mühendisi' unvanını aldı.

Aralık 1988 tarihinde Araştırma Görevliliğinden ayrılarak Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne Mühendis olarak göreve başladı. Daha sonra 1989 Aralık ayında Askerlik görevini önce Balıkesir Ordu donatım okulunda ve daha sonra OBIM kurasıyla Jandarma Lojistik Bilgi İşlem merkezinde Program subayı olarak yaptı. Bu arada IBM '' AS/400 Cobol Programlama (EIP-2 Hafta) '' kursuna katıldı.

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğünde sırasıyla, Mühendis, Şube Müdür Yardımcısı, Malzeme Planlama Şube Müdürü olarak çalıştı.  Ocak 2004 tarihinden itibaren Çaykur Anatamir Fabrikası Müdürlüğünde  Müdür Yardımcısı , 28 Şubat 2014 tarihinden itibaren de Fabrika Müdürü görevini sürdürdü. 28 Ağustos 2015 tarihinden itibaren Çay İşletmeleri Genel müdürlüğü İşletme ve Üretim Dairesi Başkanlığına atandı ve halen bu görevini sürdürmektedir. Görevi süresince otomasyon, Paketleme makina alımı, Siyah ve Yeşil Çay imalatı ve teknolojileri üzerinde Almanya, İsviçre, Japonya, Hollanda, Amerika, italya, Moldovia, Hindistan, İspanya ve Pakistan ülkelerine çeşitli inceleme, kolileme-paletleme-streçleme konularında araştırma, Seminer, fuar ve sempozyumlara katıldı.Web sayfası tasarımı konusunda oldukça deneyimlidir. Cobol, Fortran, Basic vs..gibi Bilgisayar programlama dillerini, Windows, Dos İşletim sistemlerini, Bilgisayar da kullanılan çok sayıda paket programları , PHP, CGI , HTML  ve Web sitesi hazırlama konusunda deneyimlidir.

Sertifika ve Yetki Belgeleri:

Doğalgaz yetki belgesi, işçi sağlığı ve güvenliği Yetki belgesi, İş Güvenliği Uzmanı (A), Enerji Yöneticisi yetki Belgesi, Dış inceleme uzmanı TSE, İş Sağlığı ve Güvenliği eğitici belgesi)

Sertifikalar:  Araç Proje , Bakım onarım, ORS , MMO BTKS, ısıtma-soğutma, Bronto skylift, IBM, SKF Rulman bakım, ISG eğitim katılım belgeleri, İntervalf vb gibi mühendislik alanında çok sayıda sempozyum, seminer ve eğitimlerden alınan sertifikalar.

Yürüttüğü Diğer Görevler:

2004-2020 yılları arası TSE Araç Proje tetkik ve tasdik ve Belgelendirme konularında Rize yetkili Dış inceleme Uzmanı görevini yürütmüştür.Bunun yanı sıra; TMMOB Makine Mühendisleri Odası Rize il temsilciliğinde 1998 yılında Sekreter görevini, TMMOB Rize il koordinasyon kurulu temsilcisi görevini; 2007-2008, 2012-2014, 2016-2018, 2018-2020 dönemlerinde ve Makine Mühendisleri odası Rize İl temsilciliğinde de 2006-2022 yılları arasında 8 dönem başkanlık görevini yürütmüştür.

Yabancı Dil : İngilizce (Orta)

Orta derece de İngilizce bilen Metin BIÇAKÇI evli olup bir kız birde erkek olmak üzere 2 çocuk babasıdır.